بحث و جدل نمایندگان بوشهر و گیلان بر سر بودجه استانی

تهران - ایرنا - اعتراض نماینده بوشهر به تخصیص بودجه استانی در سال 97 به مشاجره و بحث و جدل با نماینده صومعه سرا و اعتراض نمایندگان گیلانی انجامید.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، عبدالحمید خدری نماینده مردم بوشهر در مجلس در جلسه علنی امروز شنبه مجلس شورای اسلامی در اخطار قانون اساسی نسبت به بودجه استان بوشهر در بودجه97 کل کشور اعتراض کرد.

خدری در این اخطار خطاب به لاریجانی رییس مجلس گفت: آقای لاریجانی به تخصیص بودجه عمرانی استان ها ورود پیدا کنید، ما می خواهیم بدانیم چرا باید به استان گیلان تخصیص اعتبار 100 درصد باشد ولی به استان بوشهر اعتبار 35 درصدی اختصاص یابد.
وی در ادامه این سوال را مطرح کرد که چرا باید راه آهن گیلان به بهره برداری برسد ولی هیچ اتفاقی برای راه آهن بوشهر نیفتد، چرا به برخی استان ها مانند گیلان بودجه های بیشتری اختصاص می دهید ولی بودجه ای به بوشهر نمی دهید.
علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه این اخطار را وارد نداست و خطاب به محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: مواردی که در بودجه عمرانی در 10 ماهه اخیر به استان ها اختصاص یافته است را به نمایندگان گزارش دهید.
در ادامه نمایندگان استان گیلان که اظهارات خدری نماینده بوشهر را توهین به خود دانستند با اعلام تذکر آئین نامه ای خواستار پاسخ دادن به اظهارات خدری شدند.
علی لاریجانی رییس مجلس در ادامه در مقابل این خواست نمایندگان گیلان از آنان خواست که این موضوع را ادامه ندهند ولی نمایندگان گیلان خواهان دادن تذکر بودند.
کاظم دلخوش نماینده صومعه سرا در مجلس در تذکری گفت: هر کس به طریقی دل ما می شکند ، بیگانه جدا می شکند، دوست جدا می شکند، بیگانه اگر می شکند حرفی نیست من در تعجبم آقای همکار چرا می شکند.
وی افزود: متاسفانه هیات رییسه به یک نفر که معرکه می گیرد و داد و بیداد می کند اجازه حرف زدن می دهد.
دلخوش ادامه داد: همه ایران سرای من است، ما در موضوع ریزگردها آبرو گذاشته ایم، 17 سال است که راه آهن گیلان در حال احداث است تا دو سال آینده هم راه نمی افتد.
دلخوش اظهار داشت: برخی آقایان دراستان هایشان 12 میلیارد دلار پروژه افتتاح شده است.
وی گفت: ما نسبت به عملکرد آقای نوبخت اعتراض داریم، وی احساس می کند که اگر سر سوزنی به استان گیلان کمک کند تبعض با سایر استانهاست و تاکنون چنین کاری نمی کند.
پس از پایان اظهارات دلخوش، نماینده بوشهر بار دیگر خواستار تذکر آئین نامه ای شد، که لاریجانی به وی اجازه تذکر نداد.
در ادامه تعدادی از نمایندگان دلخوش را به سمت خدری بردند تا این دو را با هم آشتی دهند اما نزاع لفظی آنها همچنان ادامه داشت.
نهایتا با وساطتت نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دو نماینده یکدیگر را در آغوش گرفتند و از هم دلجویی کردند.