ابهامات نامه حمایتی "اتاق" از پیشنهاد کرباسیان؛ تسویه با اسناد خزانه روشی ناعادلانه است

رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه تسویه بدهی دولت با بخش خصوصی از طریق اوراق یک روش ناعادلانه است، گفت: فقط از این باب که وزیر اقتصاد موضوع بدهی دولت را پیگیری کرده از ایشان تشکر کردیم وگرنه تسویه از طریق اوراق خزانه روش درستی نیست.

خبرگزاری تسنیم؛ چندی قبل کرباسیان وزیر اقتصاد در نامه‌ای به رئیس سازمان برنامه و بودجه که اتفاقاً یک نسخه از آن نیز رسانه‌ای شده بود، پیشنهاد تهاتر سه‌جانبه دولت، بانکها و بخش خصوصی را مطرح کرده بود. این پیشنهاد ابتدا در یادداشتی که در خبرگزاری تسنیم منتشر شده به‌واسطه طلبکار بودن بانکها از دولت با انتقاد روبه‌رو شد. در روزهای بعد نیز سایر رسانه‌ها نقدهای دیگری را به این نامه وارد کردند. همین موضوع سبب شد تا وزارت اقتصاد در گزارشی به تشریح دلایل کرباسیان برای ارسال این نامه بپردازد. گزارش مذکور نشان می‌داد که منظور از طلب دولت از بانکها، مالیات سالیانه‌ای می‌باشد که آنها می‌پردازند. در حال حاضر هیچ گونه اطلاعات رسمی از مجموع مالیات وصولی از بانکها در سالیان گذشته در دست نیست اما در روزهای آینده خبرگزاری تسنیم بخشی از گزارش مالیات عملکرد سالیانه سیستم بانکی را منتشر خواهد کرد.

در ادامه اظهارات رئیس اتاق بازرگانی ایران در خصوص اسناد خزانه و نامه حاوی پیشنهاد تهاتر بدهی وزیر اقتصاد به نوبخت قابل مشاهده می‌باشد. شافعی در این گفتگو تأکید دارد: فقط از این باب که وزیر موضوع بدهی به بخش خصوصی را پیگیری کرده از ایشان تشکر  کردیم و گرنه تسویه بدهی از طریق اوراق خزانه یک روش ناعادلانه است.

گفتنی است رسانه‌های نزدیک به دولت موضوع حمایت رئیس اتاق از نامه کرباسیان را به‌مثابه حمایت از مفاد و متن پیشنهادی وزیر اقتصاد منعکس کرده بودند.

شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در پاسخ به این سؤال که با توجه به ابهامات مطرح‌شده در رسانه‌ها درخصوص تهاتر بدهی سه‌جانبه مبنای ارسال نامه حمایتی از وزیر اقتصاد چه بوده است، گفت: میزان بدهی دولت به بانکها را صغیر و کبیر می‌دانند و فکر نمی‌کنم وزیر اقتصاد از میزان بدهی دولت به سایر بخشها بی‌اطلاع باشد.

وی با بیان اینکه وزارت اقتصاد در مورد پرداخت بدهی دولت به پیمانکاران تلاشهایی را دستور کار  قرار داده، تأکید کرد: ما در بخش خصوصی نسبت به تسویه بدهی از طریق اسناد خزانه و اوراق بدهی به‌شدت نقد داریم و این روش یک راهکار درست و عادلانه برای پرداخت بدهی دولت به پیمانکاران نیست.

شافعی تصریح کرد، اما حداقل مزیت این روش این است که اسناد خزانه از بلاتکلیفی و شرایطی که هیچ گونه پاسخ‌گویی وجود ندارد، قابل‌قبول‌تر است.

وی افزود، دولت و بخش خصوصی باید در این زمینه به اشتراک نظر برسند تا بخش خصوصی متحمل خسارتهای بیش از این نشود.

وی در خصوص محتوای نامه خود به کرباسیان گفت: به‌هرجهت از این باب که موضوع بدهی دولت به بخش خصوصی مورد توجه قرار گرفته و درموردش گفتگو شده، از وزیر اقتصاد تشکر کردیم. هرچند همچنان به نحوه تسویه بدهی از طریق اوراق خزانه نقد داریم و در این مورد باید راهکار جدید ارائه شود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران تأکید کرد؛ اوراق خزانه و اوراق بدهی پول نقد نیست و در هنگام نقد کردن به بخش خصوصی خسارت وارد می‌کند. علاوه بر آن باید این نکته را در نظر داشت که انتشار اوراق خزانه و اوراق بدهی در مقیاس زیاد این نگرانی را ایجاد کرده که دولت ایران در آینده نزدیک به یک دولت بدهکار تبدیل شود.