واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی ۷۰۰میلیارد تومان آورده خواهد داشت

سمنان - رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان سمنان بر ضرورت تقویت مشارکت‌ مردم در اقتصاد کشور تاکید کرد و گفت: واگذاری پروژه‌های استان به بخش خصوصی ۷۰۰ میلیارد تومان آورده خواهد داشت.

سعید طاهری  در خلال نوزدهمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن بیان اینکه مهم ترین رویکردها در ستاد اقتصاد مقاومتی این است که به سوی مردمی کردن اقتصاد گام برداریم، ابراز داشت: معتقدیم که کار مردم را باید به خودشان واگذار کنیم و یکی از این قبیل اقدامات آن است که پروژه هایی با قابلیت اجرا و اتمام کار را به بخش خصوصی واگذار کنیم.

وی با بیان اینکه در سال جاری از ۸۲ پروژه استان سمنان ۲۲ پروژه هدف گذاری شد که تا پایان سال انجام خواهد شد، افزود: از این تعداد ۱۳ پروژه تا کنون انجام شده و مابقی طی هفته های آتی واگذاری آنها مشخص می شود تا بتوانیم از سرمایه بخش غیر دولتی استفاده کنیم تا پروژه ها زودتر به بهره برداری برسد و مردم ناظر بر انجام پروژه ها باشند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان سمنان با بیان اینکه مردم هرگونه درخواست در خصوص اجرای کار دارند می توانند از طریق دستگاه اجرایی یا سازمان برنامه و بودجه استان اقدام کنند، ابراز داشت: به منظور حمایت از واحدهای تولیدی ۸۲ پروژه وجود دارد که اگر به بخش غیر دولتی واگذار شود ۷۰۰ میلیارد تومان جذب سرمایه خواهیم داشت.

طاهری اولویت بندی پروژه ها را برای تخصیص اعتبارات مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: تامین آب بدون تردید در اولویت است چرا که خشسالی های اخیر، استان سمنان را در صدر جدول بحران آب قرار داده است و سپس در حوزه زیر ساخت ها مانند راه سرمایه گذاری خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه از مسئولان دستگاه های اجرایی خواسته ایم تا راه کارهایی برای بررسی پروژه ها ارائه کنند، افزود: در این راستا ۶۱ طرح بررسی و کلیات آنها برای وزیر اقتصاد و دارایی ارسال شد. که یکی از ۱۳ پروژه در دست اقدام کارگاه های بالای ۱۰۰ نفر است که مقرر شد نسبت به رفع مشکلات آنها اهتمام کافی داده شود و این یکی از بهترین مصوبات استان بود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان سمنان با بیان اینکه یکی از ابزارهای تامین مالی در سال جاری و سنوات آتی تامین اعتبار از طریق اوراق مشارکت است، ابراز داشت: اوراق اسناد خزانه اسلامی به دو شکل در قانون بودجه تعریف شده است یکی معروف به بند (ه) و دیگری معروف به بند(ز)، در محل بند (ز) حدود ۴۲ میلیارد تومان اوراق اسناد وجود دارد که بین دستگاه های اجرایی توزیع شده و جذب این اوراق از ضروریات است تا اعتباری که به استان داده شده است برگشت نخورد.

طاهری در ادامه تصریح کرد: گزارشی که از خزانه معین استان دریافت کردیم ضرورت داشت که این گزارش را در ستاد فرماندهی مطرح کنیم و از مسئولان دستگاه های اجرایی بخواهیم که در مدت باقی مانده تا پنجم بهمن ماه سال جاری نسبت به کارسازی در اداره کل خزانه اقتصاد و دارایی استان اقدام کنند.

وی افزود: در ارتباط با تامین اعتبار از طریق اوراق نیز کار پشتیبانی را انجام می دهیم و در این بین موافقت نامه ها و تامین اعتبار و تخصیص انجام شده است و مدیران دستگاه های اجرایی باید دقت کنند تا با همکاری اداره اقتصاد و دارایی نسبت به جذب اوراق اقدام کنند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان سمنان با بیان اینکه این استان با ۸۲ درصد مشارکت مردمی در سرشماری نفوس و مسکن در صدر است، افزود: از نظر مشارکت نسبت به جمعیت و از نظر درصد مشارکت خانوار مقام اول را در کشور کسب کردیم.

طاهری افزود: مردم استان سمنان در بحث سرشماری آزمون خوبی را پشت سر گذاشتند و با محدودیت هایی که وجود داشت همه شهرستان ها تلاش خود را کردند اما جای تقدیر و تشکر دارد که به نسبت سایر استان ها دارای بالاترین میزان مشارکت مردمی بودیم.