مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور: تکمیل پروژه های نیمه تمام به بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

توسط ۱۳۹۷-۰۷-۲۶اخبار سراسری
image_pdfimage_print

فصل اقتصاد – مشاور سازمان برنامه و بودجه گفت: با توجه به حجم عظیمی نقدینگی در کشور و کمبود منابع، این پروژه ها کامل نشده اند زیرا باید بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان منابع اعتباری داشته باشیم.
برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع طرح های نیمه تمام و با حضور مهندس محتشم انبوه ساز مسکن و ایرج ندیمی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور روی آنتن رفت.
ایرج ندیمی در آغاز با اشاره به طرح های نیمه تمام عمرانی در کشور گفت: در دو سال گذشته بارها صحبت از واگذاری این طرح های نیمه تمام به بخش خصوصی شده است اما این اتفاق قابل توجهی هنوز نیافتاده است. نزدیک به ۶۰ هزار پروژه در بخش استانی و ۶ هزار پروژه ملی است که البته هر سال تعدادی از آنها برای تکمیل به بخش خصوصی واگذار می شود.
مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: با توجه به حجم عظیمی که از نقدینگی که در کشور وجود دارد و هم اینکه کمبود منابع، این پروژه ها کامل نشده اند زیرا باید بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان منابع اعتباری داشته باشیم. این وضعیت در حالی است که خیلی از این پروژه ها باید در زمان مقرر تعیین شده تکمیل شوند وگرنه مشکلات و نارضایتی های زیادی را به همراه خواهد داشت.
این انبوه ساز مسکن درباره موانع موجود اتمام و یا واگذاری طرح ها عنوان کرد: بیش از هزار و ۶۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی موجود کشور است و با توجه به شرایط بازار در حوزه های مسکن و سکه و ارز، روند تکمیل و یا واگذاری پروژه ها بسیار کند است. البته بعضی از پروژه ها بنا به نیازهای اجتماعی و اقتصادی، مورد اعتنای سرمایه گذاران قرار خواهد گرفت.
در ادامه مهندس محتشم با اشاره به طرح های نیمه تمام عمرانی گفت: این طرح ها فقط مربوط به امسال و پارسال نیستند و چندین سال است که اضافه شده است و امسال نیز شاهد انباشت چندین هزار پروژه نیمه تمام هستیم که این پروژه ها در حقیقت ثروت ملی را راکد کرده است.
وی درباره پروژه های نیمه تمام عنوان کرد: در حال حاضر و به نرخ امروز حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام داریم. در مقاطع مختلف جلساتی برای واگذاری طرح ها به بخش خصوصی برگزار شد و راهکارهایی ارائه شد اما هیچ کدام از این راهکارها تحقق پیدا نکرده است.
این انبوه ساز مسکن بیان کرد: برای واگذاری پروژه های نیمه تمام به بخش خصوصی باید جذابیت های اقتصادی آ نها را در نظر بگیرند زیرا در حال حاضر بسیاری از پیمانکاران گرفتار مطالبات چندین ساله هستند و همچنان در ادارات برای گرفتن پول سرگردان هستند.

نظر خود را بیان کنید